overlay

Komuta Kontrol Merkezi

KOMUTA KONTROL MERKEZİ

     Sabit, ankesör veya cep telefonunuzdan 112 numaralarını tuşladığınızda çağrınızı 112 Komuta Kontrol Merkezi'mizde görevli, bir doktor ve üç sağlık personelinden oluşan personelimiz karşılar.
     Dijital ses kayıt sistemine otomatik olarak çağrının geldiği andan itibaren olay sonuçlanıncaya kadar geçen tüm süreç kayıt ve kontrol altına alınmaktadır. Çağrınız, nöbetçi yardımcı sağlık personeli ve nöbetçi hekimimiz tarafından titizlikle değerlendirilerek, gerekli görüldüğünde size en yakın istasyondan adresinize bir acil yardım ambulansı ve ekip yollanır
     Ekranlarımızda aynı anda faal olan tüm ambulanslarımız dijital olarak ambulanslara yerleştirilmiş olan GPS sistemi sayesinde takip edilmektedir. Ayrıca istasyonlarımızdan ihtiyaç duyulduğunda yine GPS sistemi arcılığı ile bölgenin yol durumu ve kısa yollar hakkında bilgi verilmektedir. Santral entegrasyonu ile tüm çağrılar bilgisayar üzerinden karşılanmakta ve yönetilmektedir.
     Ekiplerin ve hastanelerin mevcut durumlarına göre yönlendirmeler yapılmaktadır. Tüm görüşmeler telefon numarası ve telsiz üzerinden bilgisayara kaydedilmekte gerekli hallerde arayan kişilere ulaşılarak vaka takipleri yapılmaktadır. Ayrıca daha önce gerçekleştirilen görevler geçmişe yönelik olarak anında listelenmektedir.
     Günlük komuta kontrol merkezine ortalama 3000 civarı çağrı gelmekte bu çağrıların 500(tüm aramaların yaklaşık %20’ si) e yakını ambulans talep eden kişilerden oluşmakta ve bunlarında komuta kontrol merkezi personelimiz tarafından değerlendirilerek ortalama 75-80(%16) civarı hastaya ambulans gönderilmektedir. 2500civarı çağrı(tüm aramaların yaklaşık %80’i) Komuta Kontrol merkezi Personelimizi gereksiz aramalarla rahatsız eden kişilerden oluşmakta bu da ambulansa gerçekten ihtiyacı olan kişilerin bize ulaşmasını zorlaştırmaktadır.