overlay

Otizm eksiklik değil farklılıktır!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısı ile Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Biriminden Hemşire Zeynep Kesler ile Psikolog Tuğçe Aşçıoğlu, otizmli bir çocuk ve otizmli çocuğu olan bir annenin duyguları ve hayatına dair paylaşımları seslendirerek farkındalık oluşturdu.  
Psikolog Tuğçe Aşçıoğlu, Otizmin çocukta sosyal etkileşimde kısıtlılık, iletişim düzeyinde belirgin gecikme, ilgi alanlarında sınırlılık ve tekrarlayıcı davranışlar gibi bulgularla ortaya çıkan bir gelişim bozukluğu olduğunu dile getirdi. Otizmli çocuklara yaklaşımda iletişim biçiminin çok büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Aşçıoğlu, açık ve kısa cümlelerle bu çocukların anlayabileceği bir dille konuşmak gerektiğini kaydetti. Aşçıoğlu "Otizmli çocuklarla iletişim sırasında bolca mimik kullanmak, ses tonunu iniş çıkışlarla ayarlamak, göz seviyesine kadar eğilmek, çocuğun yüzüne bakarak konuşmak gibi yöntemler fayda sağlamaktadır. Unutmayalım ki otizm bir eksiklik değil bir farklılıktır. Her çocukta ayrı belirtiler gösterebilen bu rahatsızlığın farkında olmak, erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile otizmli çocuklarımızı hayatın bir parçası olarak görerek topluma kazandırmak ve onların hayatına dokunmak; ötekileştirmeden duyarlı davranmak insani görevimizdir." diye konuştu.

Ruh Sağlığı Biriminden Hemşire Zeynep Kesler, otizmli bir çocuğun hislerini dile getiren paylaşımıyla otizme dikkat çekti. Kesler, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilen 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu kapsamda otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini belirten Kesler, toplumda otizme karşı farkındalık oluşturarak çocuklarında bu rahatsızlığı fark eden ailelerin yaşayacakları duygusal baskıların önüne geçilerek, erken teşhis ve tedavi yöntemleriyle otizmli çocukların hayatlarının daha kolay hale getirilebileceğini dile getirdi.