overlay

11 ayda 50’nci böbrek nakli gerçekleşti

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi, 50’nci böbrek naklini gerçekleştirdi. Ekibin başarısı ve 50’nci nakil, pasta kesilerek kutlandı.

15 ay önce kurulan Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Böbrek Nakli Merkezi, Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 4 ay boyunca ara verdiği nakillere yeniden başladı. Merkez aktif olarak çalıştığı 11 ayda 3’ü kadavradan, 47’si ise canlıdan olmak üzere 50’nci naklini gerçekleştirdi.

50’inci nakil dolayısıyla SAÜEAH Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yeni binasında kutlama programı gerçekleştirildi. Programa, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Sipahi, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fehmi Çelebi, Böbrek Nakli Merkezi Başkan Doç. Dr. Hamad Dheir, Böbrek Nakli Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Necattin Fırat ve operasyon ekibi Prof. Dr. Fatih Alıntoprak, Op. Dr. Emrah Akın, Koordinatör Gülercan Şener ile Böbrek Nakli Merkezi personeli katıldı.

Programın açılışında kısa bir konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fehmi Çelebi “Bu bir takım oyunu ancak bu takıma baktığımızda hastanenin tamamını görmemiz gerekiyor. Son on yıla baktığımızda SAÜEAH Cerrahi operasyon bakımından ülkemizde ilk beşe girmiş durumda. Burada çok başarılı ileri düzey ameliyatlar, organ nakilleri gerçekleşiyor.” dedi.

Böbrek Nakli Merkezi Başkan Doç. Dr. Hamad Dheir “Gerçekten çok gurur verici bir gün yaşıyoruz. Hem 50’nci vakamızın naklini gerçekleştirdik hem de pastamızı kesiyoruz. Pandemi sürecinde yaklaşık 4 ay ara vermemize rağmen 30 yıllık üniversite hastaneleri arasında bu kadar başarı oranı gerçekten nakil kadar 11 ayda nakil gerçekleştirmemiz takdir gerektiriyor. Bu başarını mimarı ekibimize teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Sakarya’nın en önemli ve en hızlı nakil merkezi olduğunun altını çizen Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü “Merkezimizde 3’ü kadavradan, 47’si canlıdan nakil yapıldı. İsterdik ki bunların çoğu kadavradan olsun. Başarımız gerçekten çok yüksek. 5 ila 7 gün arasında hazırlıyoruz ve 3 günde vericiler, 5 ila 7 günde alıcılarımız taburcu oluyor. Türkiye çapında baktığımızda bundan daha ileri olan bir merkez yok” ifadelerinde bulundu. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan “Herkesin çok iyi şekilde vurguladığı gibi bu bir takım oyunu. Beni mutlu eden şey Türkiye’deki sağlık sistemi içerisindeki önemli bir model olan afiliasyon işinin en sağlıklı şekilde yürüdüğü yerlerden biri olmamızdır.” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Böbrek Nakli Merkezi ekibi ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile İl Sağlık Müdürü Dr. Aziz Öğütlü, birlikte pasta keserek 50’nci nakli kutlarken kapanış konuşması yapan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Sipahi “Şimdiden nakil için Türkiye’ye gelmek isteyen 2 aday var. İnşallah yakında yurtdışından gelen insanlarında nakil olabildiği bir merkez olacağız.” dedi.

  • 022.JPG
  • 025.JPG
  • 041.JPG
  • 057.JPG