T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası (20- 26 Kasım 2017) Diş Hekimliği Günü (22 Kasım 2017)

Güncelleme Tarihi: 23/11/2017Ağız ve Diş Sağlığı Haftası (20- 26 Kasım 2017) Diş Hekimliği Günü (22 Kasım 2017)

 

Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kurulmuştur.1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bir başka ifadeyle ağız ve diş sağlığının korunması, birçok hastalığın önlenmesi demektir.

Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın önemli bir parçası olması nedeniyle; düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesinin sağlanması Bakanlığımızın temel hedefleri arasında yer almaktadır. Bakanlığımız, 2014-2017 hedefleri arasına “koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarını geliştirerek sürdürmek” konusunu eklemiştir.

Bu kapsamda; tüm toplumu kapsayacak şekilde ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirilmesi, koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesi, düzenli diş hekimi kontrollerinin yaygınlaştırılması, bu sayede diş çürüğü ve diş eti hastalıkları ile bunlardan kaynaklanan sistemik hastalıkların görülme sıklığının en aza indirilmesi amacıyla farkındalık eğitimleri planlanmıştır. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü olarak ilkokul 1.sınıf öğrencilerine yılda bir kez yapılan  diş taraması  ve anasınıfı, ilkokul 1,2,ve 3. Sınıf öğrencilerine yılda 2 kez flor vernik uygulaması ile koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde etkinliğin, ulaşılabilirliğin arttırılması; ilkokul öğrencilerine diş fırçası ve macunu dağıtımıyla ise diş fırçalama alışkanlıklarının oluşturulması ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması, hedeflenmektedir.

Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir yaşam sürecinin vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle diş hekimlerimize, insan sağlığı için son derece önemli olan ağız ve diş sağlığının korunması gibi büyük bir sorumluluk düşüyor. Böylesi seçkin ve kutsal bir mesleğin mensupları diş hekimlerimizin, “Diş Hekimliği Günü” nü ve yine aynı tarihe tekabül eden “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını” kutluyorum.

Doç. Dr. Aziz ÖĞÜTLÜ

İl Sağlık Müdürü