Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü
Sağlık Bakanlığı
Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bebek Dostu Hastane Sayımız Artıyor

Güncelleme Tarihi: 09/10/2017

İlimizde "Bebek Dostu Hastane Programı" kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hastanelerde anne sütünün teşvikiyle ilgili başarıyı arttırıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından yürütülmekte olan çalışmalarla, hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede İl Sağlık Müdürlüğünün yapmış olduğu eğitim ve denetim çalışmaları sonucunda 5 hastane daha bebek Dostu Hastane ünvanı almaya hak kazandı.  

Daha önce bebek dostu hastane seçilen Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenikent, Karasu, Hendek Devlet Hastanelerinden sonra, Akyazı, Kocaali, Sapanca, Toyotasa Acil Yardım  Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de listedeki yerini aldı. 

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, " Bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Anne sütü ise bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Bu inançla bebek dostu seçilen hastanelerimizin tümünde emzirmeye dair yazılı bir politika hazırlanmış ve tüm personel bu konuda bilgilendirilmiştir. Bu kuruluşlarımıza gelen anne adayları ve yeni doğum yapmış annelere emzirmenin önemi, anne sütü muadili ürünlere, mamalara göre anne sütünün daha sağlıklı, kolay ve ucuz bir besleme şekli olduğu anlatılarak bu konuda her türlü yardım sağlanmaktadır. Bebek Dostu Hastanelerimizde tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece anne sütünden başka besin önerilmemektedir. Emzirme danışmanlık eğitimi ve bebek dostu hastane olmanın ve sürdürülebilirliğinin sağlanması konularında eğitim almış personelimiz tarafından, yeni doğum yapmış annelere ilk yarım saat içinde destek sağlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla da konuyla ilgili farkındalık oluşturma gayretlerimiz sürüyor.

Bakanlığımızın başlattığı program dahilinde ilimizdeki tüm sağlık kuruluşlarının bebek dostu olabilmesi ve daha iyi çalışmalar yapılabilmesi için değerlendirmelerimiz sürecek" ifadelerinde bulundu.