Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü
Sağlık Bakanlığı
Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz ÖĞÜTLÜ'den İçme Suyu Uyarısı

Güncelleme Tarihi: 11/08/2017

 doç_dr_Aziz_ogutlu.JPG

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, içme sularının nasıl korunması gerektiğiyle ilgili uyarı ve önerilerde bulundu.

Öğütlü: Su Hayattır Ancak...

Sağlıklı su tüketmek için pet şişe, bardak, damacana içerisindeki ambalajlı  suların  belirli kriterlere göre muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Öğütlü, gıda maddelerinde  olduğu gibi  su içerken de  tüketim süresine ve saklama koşullarına dikkat edilmesinin doğru olacağını dile getirdi.

Öğütlü, "ambalajlı sular serin (5-15 derece), karanlık, güneş ışığından uzak ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Kalorifer yanında, direk güneş ışığı altında tutulmamalıdır. Damacana su açıldıktan sonra direk güneş ışığı almayan, yeterince havalandırılan temiz bir ortamda saklandığı sürece, değişime uğramadan en az 10 gün süreyle sağlıklı  yapısını koruyabilir. 

Boş damacana şişe içerisine herhangi bir sıvı/katı madde kesinlikle koymamalıyız, yabancı maddeler atmamalıyız. Özellikle kimyasallar, deterjanlar, temizlik maddeleri, benzin ve bunun gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak tutmalı ve ayrı bir yerde bulundurmalıyız.

Su satış yerlerinde suların ısıdan etkilenmemesi için güneş ışığından etkilenmeyecek şekilde depolanması ve satışa sunulması gerekir. Sular doğrudan güneş ışığı,  toz duman, ısı ve diğer etkenlere maruz kalmayacak şekilde depolandırılmalıdır. Bu şartlara uymayan satış yerlerinden içme suyu satın almayın. Son olarak şunu özellikle ifade etmek istiyorum, su hayattır ancak sağlıklı tüketildiğinde " ifadelerinde bulundu.